Celulit, kako nastaje i kako ga se riješiti

U formiranju celulita glavnu ulogu imaju hormoni. Ne može se sa sigurnošću reći, ali pretpostavlja se da je estrogen ključan hormon u procesu nastanka celulita. Za to nema pouzdanih kliničkih dokaza, međutim estrogen koži daje elasticitet i čvrstoću, regulira cirkulaciju krvi i limfe te pospješuje bujanje masnog i vezivnog tkiva. Uz estrogen, tu je čitav niz hormona koji mu pomažu da nam koža na određenim mjestima izgleda kao narančina kora.

Zanimljivo je da se celulit kao termin, prvi put spominje u 20-tim godina 20. stoljeća te se od tad redovito pojavljuje u časopisima.

Faktori koji utječu na pojavu celulita

Hormoni i hormonski poremećaji dovode do raznih disbalansa u organizmu. Neke posljedice osjećamo, a neke možemo vidjeti. Također, kako starimo, smanjuje se razina kolagena što također nepovoljno djeluje na vezivno tkivo.

Prehrana bogata voćem i povrćem doprinosi općem zdravlju organizma i pomaže u održavanju željene tjelesne težine. Osim prehrane potrebno je voditi računa i o količini vode koju pijemo. Nema univerzalnog odgovora o točnim količinama hrane i tekućine koja je potrebna svakom pojedincu, međutim ključ je u umjerenosti i uravnoteženosti. Pušenje ima negativne posljedice na naše zdravlje, ubrzava pojavu bora, utječe na cirkulaciju, a posljedično i na pojavu i vidljivost celulita.

Fizička aktivnost preporuča se svima. Bez obzira koji je vaš cilj, redovita tjelovježba pomaže da se smanji vidljivost celulita. Tjelovježba pospješuje cirkulaciju i potiče razvoj mišića, što djeluje povoljno na izgled i tonus naše kože i mišića te smanjenje masnih naslaga.

Genetske predispozicije utječu na razvoj i pojavu celulita. Ako su vam mama i baka imale celulit, veća je šansa da ćete ga i vi razviti. Iako jedan od faktora, svakako nije jedini.

Celulit se češće pojavljuje kod žena nego kod muškaraca zbog razlika u razinama hormona, količini vezivnog tkiva i sklonosti nakupljanju masnih naslaga.

Kako se riješiti celulita?

Razmislite o svojoj rutini i uvedite promjene koje će vam postati navike koje će dugoročno pozitivno utjecati na vaš život.

Dolaskom toplijih dana, police su pune svježeg voća i povrća. Neke namirnice sadrže viši udio vode od drugih. Uvrstite ih u svoju prehranu. Krastavci, jagode, dinje, grejp, grožđe, lubenica, rajčica, kruška, jabuka, breskva i ostalo voće i povrće mogu vam pomoći da povećate unos tekućine u organizam.

Tržište je puno neinvazivnih tretmana i čudotvornih krema no djeluju li oni doista? Teško je dati jedan, precizan odgovor, ali možemo reći da postoje određeni tretmani i određeni prirodni sastojci koji pomažu u borbi sa celulitom. Svakako je prije odabira tretmana potrebno provjeriti stručnost osobe koja tretman provodi i obratiti pažnju na vlastito zdravstveno stanje i moguće komplikacije uslijed korištenja određenih usluga ili proizvoda.

Kad odaberete metode i napravite plan, ono šte je važno je da ostanete dosljedni u njegovom provođenju. Prve rezultate i poboljšanja možete vrlo brzo vidjeti na koži, no važno je da ustrajete i nastavite kako bi rezultati bili bolji i dugotrajniji.

Ulja koja nam pomažu u borbi protiv celulita

Svako eterično ulje prije upotrebe na koži potrebno je razrijediti u biljnom ulju. Nanošenje eteričnih ulja direktno na kožu može izazvati osip, iritacije i veća oštećenja. Najbolja biljna ulja za pripremu preparata protiv celulita su ulje bršljana, ulje makadamije, ulje lješnjaka i centele.

Eterično ulje borovice (Juniperus communis) dobiva se iz grančica i ploda zrelih bobica. Djelovanje ulja je antireumatsko, antiseptičko, diuretsko, a koristi se kod upale zglobova te kod celulita.

Dermalno se koristi u tretmanima protiv celulita i smanjenju endema budući da je jak diueretik. Također se koristi protiv upale zglobova i bolova u mišićima. U tu svrhu dobro ga je kombinirati s eteričnim uljima zimzelena, đumbira, lavande prave te biljnim uljem kantariona i/ili tamanu i makadamije. U difuzere se stavlja za dezinfekciju prostora, a dobro se slaže sa ravensarom i bergamotom. Ako imate problema s nakupljanjem limfe, ovo ulje je idealan sastojak u uljnoj mješavini za masažu, sa cedrovima (atlaski i himalajski). Eterično ulje borovice ne preporuča se trudnicama i dojiljama.

Eterično ulje cedar atlanski (cedrus atlantica) dobiva se destilacijom drveta vodenom parom. Djeluje kao izrazito jak limfotonik, djeluje na arterijsku cirkulaciju, umirujuće, pomaže kod stresa, regulira sebum, djeluje kao diuretik i kao lipolitik.

Kako bi se pospješili tretmani protiv celulita preporučamo dodati eterično ulje atlantskog i himalajskog cedra mješavinu ostalih eteričnih ulja koja koristite. Osim za tretiranje celulita, koristi ga se i u preparatima za njegu vlasišta za poticanje rasta kose ili u preparatima protiv prhuti. Odličan je u pakungu s biljnim uljem ricinusa i/ili uljem čička, kokosa i makadamije te uz cedar atlaski možete dodati i eterično ulje ružmarin cineola.

Ako vam je koža masna, sklona upalnim procesima poput seboreje, akni i sl. cedar atlaski odlično se slaže s eteričnim ulja poput njemačke/rimske kamilice, sjemena mrkve te biljnim ulja poput tamanu, kantariona, lješnjaka i ploda divlje ruže. Budući da djeluje smirujuće, dobro ga je staviti u difuzere ako se želimo opustiti. Dobro se slaže s eteričnim uljem bergamota koji može doprinijeti osjećaju ugode i opuštenosti. Eterično ulje cedar atlanski ne koristiti u trudnoći i tijekom dojenja.

Eterično ulje himalajskog cedra (Cedar deodora) ima sličnu primjenu kao i eterično ulje atlantskog cedra. Djeluje kao izrazito jak limfotonik, djeluje na arterijsku cirkulaciju, umirujuće, pomaže kod stresa, regulira sebum, djeluje kao diuretik i lipolitik. Eterično ulje himalajskog cedra ne koristiti u trudnoći i tijekom dojenja.

Eterično ulje Čempres (Cupressus sempervirens) dobiva se destilacijom vodenom parom drveta i grančica. Djeluje kao venetonik, limfotonik, smiruje kašalj i razrjeđuje sluz. Odličan je saveznik u borbi protiv celulita. Kako bi se tretmani pospješili, kombinira ga se s drugim eteričnim uljima. Čest je sastojak u tretmanima kod bolnih i upaljenih vena u kombinaciji s eteričnim uljem tršlje, a u kombinaciji s eteričnim uljem limuna dobro djeluje i na popucale kapilare.

Eterično ulje Đumbir (Zingiber officinale) dobiva se od podanaka, destilacijom vodenom parom. Djeluje kao stomahik – dobro djeluje na probavni sustav, antireumatik, tonik za cijeli organizam, kao afrodizijak te zagrijava područje na koje se primjenjuje. Đumbir se koristi i u tretmanima protiv celulita gdje ga se dodaje u mješavine kako bi pospješio topljenje masnog tkiva i pojačao djelovanje ostalih ulja koja se stavljaju u preparate takve vrste.

Ukoliko postoje problemi s probavom, masaža đumbirovim uljem razrijeđenim u bademovom ili suncokretovom ulju znatno će smanjiti probleme. Svega nekoliko kapi pomiješanih s ostalim uljima koja se koriste za pospješenje probave poput korijandera, anisa, bergamota, crnog papra i sl. smanjit će nadutost i olakšati tegobe. U difuzerima daje prekrasnu mirisnu notu te dobro djeluje na raspoloženje.

Dodajte eterično ulje đumbira omiljenom citrusnom mixu za difuzere i uživajte u novim mirisnim notama. U preparatima koji se koriste kod reumatoidnog artritisa i bolova u mišićima, uz đumbir, dodajte protuupalna ulja, na primjer kantarion i tamanu. Đumbir zagrijava te uz pomoć eteričnog ulja crnog papra smanjuje napetost. U mješavinu dobro je dodati i eterično ulje zimzelena koji je analgetik. Eterično ulje đumbira ne koristiti u trudnoći.

Postoje mnoštvo vrsta i kemotipova eukaliptusa i svaki od njih ima neku svoju primjenu. Na tržištu se pojavljuju ulja često samo pod nazivom „eukaliptus“ te je ovdje svakako potrebno da se koriste isključivo visokokvalitetna ulja koja imaju jasno naznačenu vrstu i kemotip kako bismo bili sigurni za koju terapeutsku primjenu da ih koristimo.

Eterično ulje eukaliptus limunski (Eukalyptus citriodora) djeluje protuupalno, smirujuće, analgetski, blago spazmolitički, koristi se kod povišenog krvnog tlaka, kao repelent i kao lipolitik. Često se nalazi kao sastojak u preparatima koje koristimo u borbi protiv ceulita upravo zbog svog lipolitičkog djelovanja. Dodaje ga se uz ostala ulja kako bi se pospješila razgradnja celulita te kako bi se celulit vidljivo smanjio.

Eterično ulje Grejp (Citrus x paradisi) dobiva se hladnim tiještenjem kore ploda. Djeluje antibakterijsko, antivirusno, podiže raspoloženje, kao blagi diuretik i imfotonik.

Zbog svog ugodnog mirisa eterično ulje grejpa čest je sastojak u difuzerima. Budući da ima antivirusno i antibakterijsko djelovanje koristi ga se za dezinfekciju prostora, a dodaju mu se eterično ulje ravensare i čajevca kako bi se poboljšao učinak. U dermalnoj primjeni sastav je preparata protiv celulita jer potpomaže pokretanju limfe i izbacivanju tekućine. Ulje je fototoksično te ga se ne smije upotrebljavati 12-24 sata prije izlaganja suncu.

Eterično ulje kadulja ljekovita (Salvia officinalis) djeluje antiseptički, lipolitički – razgrađuje masti, olakšava iskašljavanje i antibakterijski. Osim u preparatima protiv celulita, ovo ulje je odlično kod amenoreje i menstrualnih tegoba na način da se lokalno utrljava na donji dio trbuha s muškatnom kaduljom i nekim baznim uljem, primjerice makadamijom.

Eterično ulje kadulja ljekovita možemo ju dodati u balzame za prsa kako bi nam olakšala iskašljavanje. Ili pak nekoliko kapi u difuzer za lakše disanje. Preporuka je svakako kombinirati i ulja poput čempresa, ravensare, bora bijelog, jele kanadske, eukaliptusa globulusa i radiate i sl.

Eterično ulje limunska trava ( (Cymbopogon citratus) djeluje kao jak antiseptik i baktericid, lipolitik, protiv nervoze, protiv nesanice, protuupalno, sedativno i kao repelent.

Ako se koristi u niskim koncentracijama eterično ulje limunske trave djeluje smirujuće pa preporučujemo da ju koristite u difuzeru u sinergiji s drugim eteričnim uljima sličnog djelovanja (lavanda, mandarina, ylang-ylang).

Djeluje lipolitično, pa se koristi u mješavinama protiv celulita. Uz citronelu, virđinijski cedar, liceu i slična ulja u difuzeru odličan je repelent, a može se napraviti i uljna mješavina za mazanje. Dodaje se u preparate koje koristimo kod sportskih ozljeda, istegnuća i modrica.Limunska trava može djelovati iritativno na kožu, pa ju treba koristiti u niskim koncentracijama. Ne smije se koristiti kod povišenog očnog tlaka.

Eterično ulje Ružmarin (Rosmarinus officinalis; 1,8 cineol) dobiva se destilacijom vodenom parom mladih listova I cvjetnih vrhova.

Ulje ružmarina djeluje kao jak ekspektorans – olakšava iskašljavanje, potiče cirkulaciju, djeluje protiv patogenih bakterija (pogotovo rodova Staphylococcus, Streptococcus, Escherichia), protiv gljivica (Candida) te djeluje na koncentraciju.

Koristi se u difuzerima, inhalacijama i balzamima za prsa kako bi olakšao iskašljavanje. Budući da potiče cirkulaciju stavlja se u pripravke protiv celulita. Ulje je potrebno razrijediti u baznim uljima te mazati redovno zahvaćena područja.

Ružmarin cineol stavlja se u izradu maske za tjeme i vlasište. Dodaje ga se u mješavinu ulja ricinusa i/ili čička te makadamije, argana i/ili avokada i umasirava se u vlasište i stavlja na kosu. Maska se drži 30 min i ispere.

Kod bolnih mišića, ružmarin cineol dodaje se u uljnu mješavinu za masažu. Preporuka je staviti i analgetska ulja poput zimzelena, petit grain mandarine ili naranče i ulja protiv grčeva poput lovora, kele i lavande prave. Kod hladnih stopala napravite uljnu mješavinu s ružmarinom cineol, crnim paprom i đumbirom u ulju makadamije te umasirajte. Ova mješavina će vas zagrijati.

Ako vam je potrebna koncentracija prilikom učenja ili rada na kompjuteru, stavite u difuzer nekoliko kapi ovog eteričnog ulja i um će vam se razbistriti. Možete mu dodati i limun i paprenu metvicu.

Preuzmi PDF recepturu

Pogledaj video

Učlani se u naš LOYALTY KLUB

Učlani se u naš LOYALTY KLUB

KONTAKTIRAJTE NAS ILI POSJETITE U

LIJEPO TE JE PONOVO VIDJETI