Opis
Ružmarin je aromatičan grm, listovi su mu srebrnozeleni u obliku iglica, a cvjetovi svjetloplavi. Izvorno potječe s mediteranskog područja ali danas raste širom svijeta, a za potrebe proizvodnje uzgaja se u Francuskoj, Španjolskoj i Tunisu.
Ružmarin se koristi kao začin i gotovo da nema nikog tko se nije s tom biljkom susreo. Raste i u našoj zemlji, pretežno uz obalu, no može ga se uzgojiti i na kopnenom dijelu Hrvatske.
Poznat je odavnine, a pronađen je čak i u egipatskim grobnicama. Rimljanima je ova biljka bila sveta i predstavljala simbol regeneracije. U povijesti su se ružmarinove grančice palile tijekom raznih zaraza. U narodu ova biljka ima i duhovno značenje, smatra se da štiti od zlih duhova.
Od ružmarina se dobivaju četiri kemotipa:
- Verbenon/bornil acetat
- 1,8 cineol
- Kamfor
- β-mircen/kamfor
Ružmarin je jedno od najčešće patvorenih ulja u kojeg se dodaje sintetički 1,8 cineol i/ili kamfor. Zapravo su većina esencijalnih ulja ružmarina na tržištu, osim onih s posebnim certifikatima, zasigurno patvorine
Kemotip kamfor je najčešći na tržištu jer raste spontano na Mediteranu, uključujući i Hrvatsku. Većina ulja na tržištu, ako već nisu patvorena, su kemotipa kamfor.
DOBIVANJE ETERIČNOG ULJA
Destilacijom vodenom parom mladih listova i cvjetnih vrhova
DJELOVANJE
- Analgetik
- Mukolitik – razrijeđuje sluz
- Protiv grčeva i bolova lokomotornog sustava (mišići i zglobovi)
UPOTREBA
- Ovo ulje bi svakako trebalo biti u sastavu ulja za masažu protiv bolova i grčeva mišića. Dobro mu je dodati i ulje zimzelena te petit grain naranče kako bi se pospješilo djelovanje i smanjile napetosti. Ulja je potrebno razrijediti u biljnim uljima, preporuka je u makadamiji i ulju suncokreta ili badema
- Koristi se i kod bolnih menstruacija tako što se razrijedi u makadamiji i umasira da donji dio trbuha
KONTRAINDIKACIJE
Ne preporučuje se oralna upotreba. Nije prikladno za trudnice, dojilje i malu djecu.