Opis
Ružmarin je aromatičan grm, listovi su mu srebrnozeleni u obliku iglica, a cvjetovi svjetloplavi. Izvorno potječe s mediteranskog područja ali danas raste širom svijeta, a za potrebe proizvodnje uzgaja se u Francuskoj, Španjolskoj i Tunisu.
Ružmarin se koristi kao začin i gotovo da nema nikog tko se nije s tom biljkom susreo. Raste i u našoj zemlji, pretežno uz obalu, no može ga se uzgojiti i na kopnenom dijelu Hrvatske.
Poznat je odavnine, a pronađen je čak i u egipatskim grobnicama. Rimljanima je ova biljka bila sveta i predstavljala simbol regeneracije. U povijesti su se ružmarinove grančice palile tijekom raznih zaraza. U narodu ova biljka ima i duhovno značenje, smatra se da štiti od zlih duhova.
Od ružmarina se dobivaju četiri kemotipa:
- Verbenon/bornil acetat
- 1,8 cineol
- Kamfor
- β-mircen/kamfor
Ružmarin je jedno od najčešće patvorenih ulja u kojeg se dodaje sintetički 1,8 cineol i/ili kamfor. Zapravo su većina esencijalnih ulja ružmarina na tržištu, osim onih s posebnim certifikatima, zasigurno patvorine.
Kemotip verbenon uglavnom raste na Korzici.
Od ovog kemotipa koristi se i njegov hydrolat (Ružmarin verbenon) za tretiranje kože sklone aknama. Dodaje mu se hidrolat lavande te ih se koristi u izradi maske za lice od glina.
DOBIVANJE ETERIČNOG ULJA
Destilacijom vodenom parom mladih listova I cvjetnih vrhova
DJELOVANJE
- Povoljno na rad jetre i proizvodnju zući
- Smanjuje kašalj
- Smanjuje sluz u plućima
- Potiče regeneraciju kože
- pogodan za mješovitu i masnu kožu
- protiv ožiljaka i strija
UPOTREBA
- Kod problema s kašljem inhalira se uz ostala ulja za tu namjenu poput kajeputa, bora bijelog, čempresa, kopra i sl te ga se stavlja u difuzer ili u balzame i maže prsa i leđa
- Oralno se uzima kod nedovoljnog rada jetre i smanjene produkcije žući, ali samo uz pomoć stručne osobe
- Koristi se u tretmanima tretiranja masne kože i kože sklone aknama, ali stavlja ga se i u pripravke za mješovitu i osjetljivu kožu
- Dodaje ga se u preparate protiv ožiljaka gdje se koristi uz ostala eterična ulja poput sjemena mrkve i palmarose te ih se razrijeđuje u ulju ploda divlje ruže i maceratu nevena
KONTRAINDIKACIJE
S ovim kemotipom treba biti oprezan jer u većoj dozi može biti neurotoksičan kada se primjenjuje oralno ili rektalno. Ne smije se koristiti u trudnoći i kod male djece (oralno), a kod dermalne primjene treba paziti na doziranja.