Opis
Palmarosa je visoka zeljasta biljka nalik travi koja je samonikla u divljini, ima dugačku stabiljku i cvjetni vrh. Listovi su mirisni, a eterično ulje ima sladak i cvjetni miris. Divlje raste u Indiji i Pakistanu, a za proizvodnju ulja uzgaja se u Indiji, Indoneziji, u istočnoj Africi i Brazilu.
Budući da je eterično ulje ruže skupo, često se upravo ulje palmarose u kombinaciji s geranij burbonom koristi za njeno patvorenje.
Palmarosa se uvelike koristi u parfumerskoj industriji i čest je sastav mnogih preparata za njegu kože, a smatra se da je jedno od 10 važnih ulja koje bismo trebali imati u kućnoj apoteci.
DOBIVANJE ETERIČNOG ULJA
Destilacijom nadzemnog dijela biljke
DJELOVANJE
- Jako antiibakterijsko
- Jako antivirusno
- Izrazito jako protugljivično
- Potiče regeneraciju kože
- Protiv bora
- Smiruje
- Potiče pozitivne emocije
UPOTREBA
- Ovo ulje koristi se u preparatima za svakodnevnu njegu kože i pogodno je gotovo za svaki tip kože, stavlja ga se i u anti-age kreme gdje mu se mogu dodati i ulja poput smilja, bušina, HO drvo, mirta, tamjan arapski i sl., a od biljnih ulja plod divlje ruže, ulje šljive i konopljike
- Kod gljivičnih infekcija kože, ulje se razrijeđuje u kantarionu i/ili tamanu ulju i koristi se dermalno
- Palmarosa je uz čajevac jedan od glavnih sastojaka preparata za tretiranje gljivica na noktima
- Kod virusnih infekcija dišnih puteva, palmarosa se koristi za inhalaciju. Uz palmarosu koristi se i ravensara, eukalpitus globulus, niauli i sl.
- Palmarosa se u difuzere stavlja kako bi nas smirila i potaknula pozitivne emocije osobito ako smo bezvoljni ili imamo osjećaj izgubljenosti
KONTRAINDIKACIJE
Ulje je sigurno za upotrebu, naravno u granicama doziranja.