Opis
Lovor je biljka koja je poznata od davnina. Upotrebljavali su je stari Egipćani, stari Grci, ali i Rimljani. Rimski carevi lovorove su vijence nosili u vrijeme pobjede pa je lovor i danas simbol pobjede i važnosti.
Lovor potječe iz mediteranskih područja, a također raste i uz našu obalu. Lovorovi listovi se suše i upotrebljavaju u kulinatsrvu, a blagotvorno djeluju na probavu.
DOBIVANJE ETERIČNOG ULJA
Destilacija vodenom parom suhih listova , a nakon destilacije mora odležati neko vrijeme, otprilike godinu dana
DJELOVANJE
- Snažno protiv gljivica, pogotovo vrste roda Candida
- Jak spazmolitik
- Analgetik
- Ekspektorans
- Antireumatik
UPOTREBA
- Ovo ulje bi svakako trebalo biti u sastavu ulja za masažu protiv bolova i grčeva. U tu svrhu dobro je napraviti uljnu mješavinu ulja suncokreta, kantariona i makadamije te dodati eterično ulje lovora, zimzelena, lavande prave, kele i sl.
- Stavlja se u preparate protiv reumatoidnog artritisa (uz đumbir, borovicu, cedrelopsis i sl) i u preparate protiv gljivica na noktima
- Također se stavlja u preparate za masnu kožu, ali potreban je oprez jer dugotrajno korištenje može izazvati alergijske reakcije
- Eterično ulje lovora koristi se i kod inhalacija kad su virusne infekcije dišnog sustava uz ravensaru, eukaliptus globulus, eukaliptus radiatu, bor bijeli, čempres i sl.
- Kad je riječ o aftima, također se može lokalno koristiti razrijeđeno u nekom biljnom ulju
KONTRAINDIKACIJE
Može izazvati alergijske reakcije ako ga se dugotrajno nanosi na kožu
Recenzije
Još nema recenzija.